Skiplink: Przejdź do treści
Menu dostępności zamknij
FACEBOOK
BIP

ZESPÓŁ REGIONALNY PCIMIANIE

Założenie zespołu datuje się na rok 1970 przez Tadeusza Kozaka i Celinę Fudalej. Zespół działał przy różnych instytucjach oraz samodzielnie podczas stanu wojennego. Obecnie działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Pcimiu. Powstał z Związku Młodzieży Wiejskiej i Koła Gospodyń Wiejskich. Pierwszym występem były kolędy w Myślenicach, za które spośród 12 zespołów Pcimianie dostali wyróżnienie, a postaci Żyda z Turoniem zajęły I miejsce.

Od tamtej pory zespół rozrastał się, oprócz kolędowania wystawiane byłe takie sztuki jak np. „Zrękowiny u Druzgałów”, „Wesele Pcimskie”, kultywowanie tradycji „skubania pierza”, „gotowanie regionalnych potraw”. Na dzień dzisiejszy kierownikiem zespołu jest Tadeusz Kozak, zespół liczy 26 osób, posiada tradycyjne stroje Kliszczackie ustalone w porozumieniu z etnografem. Zespół tworzą młodzi ludzie pracujący, a także gospodynie, gospodarze, emeryci. Najstarszy członek zespołu ma 82 lata, a członkini 84 lata. Repertuar cały czas jest uzupełniany o stare przyśpiewki, a obecnie trwają prace nad wznowieniem przedstawienia „Zrękowiny u Druzgałów”. Przez okres swojej działalności zespół zdobył kilkadziesiąt nagród, wyróżnień, dyplomów, a także srebrną spinkę na XXXVI karnawale góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej.

Zespół występował na imprezach charytatywnych m.in. w hotelu „Pod Różą” w 2001 i 2002 roku z regionalnymi kolędami i szopką oraz co roku w domu pomocy społecznej w Pcimiu. Ciekawostką jest nakręcenie filmu dokumentalnego dla TV Polonia pt.” Kolędnicy z nad Raby”, który kilkakrotnie był emitowany na antenie programu pt. „dziedzictwa kultury”, oraz dla TV Kraków „Wyskubki w Pcimiu”. Regularne spotkania zespołu pozwalają na „szlifowanie” programu. Sukcesywnie do zespołu przybywają nowi członkowie. Zespół koncertował nie tylko w Polsce, ale i za granicą