Skiplink: Przejdź do treści
Menu dostępności zamknij
FACEBOOK
BIP

KAPELA TRZEBUŃSKIE KLISZCZAKI

Trzebuńskie Kliszczaki to kapela wykonująca tradycyjną muzykę górali kliszczackich, która powstała w 2015 roku z inicjatywy Andrzeja Oskwarka. Poprzez badania etnomuzykologiczne wśród społeczności lokalnej jak również pozyskane archiwalne nagrania audio oraz transkrypcje Oskara Kolberga notowane w naszej gminie, budowany jest repertuar, najbardziej charakterystyczny dla dawnych zespołów ludowych z regionu.

Utrwalanie, pielęgnowanie i przedstawianie tradycyjnej kultury muzycznej wsi Trzebunia i całej gminy Pcim, stanowi bezcenną wartość dla nas i przyszłych pokoleń. Mimo tak krótkiego okresu działalności zespół już pojawił się w GOKiS w Pcimiu 20.12.2015 roku, prezentując kilka pastorałek i kolęd, a także wystąpił z Grupą Kolędniczą z Trzebuni na Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędniczych w Dobczycach 24.01.2016 r. Mimo tak krótkiego okresu działalności zespół już trzy razy pojawił się na ,,Druzbacce” w Podegrodziu – konkursie muzyk, na którym zdobył kolejno dwa wyróżnienia i trzecie miejsce. Wraz z grupą kolędnicza dwukrotnie byli nominowani do Przeglądu Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskie w ramach Karnawału Góralskiego, gdzie zdobyli kolejno srebrną i złotą rozetę góralską. Kapela wielokrotnie występowała na  gminnych i powiatowych imprezach związanych z folklorem a także brała udział w nagraniu filmu fabularnego -,,Wesele Kliszczackie”. Towarzyszy również Dziecięcemu Zespołowi Regionalnemu ,,Trzebunianie”. Trzon kapeli to:

Andrzej Oskwarek – śpiew,skrzypce (prym)

Józef Oskwarek – śpiew,skrzypce (sekund)

Szymon Ostafin – śpiew ,basy

Trzebuńskie Kliszczaki to muzyczna perła na mapie naszego regionu. Udowadniali to niejednokrotnie stając na podium w wielu prestiżowych konkursach. II miejsce na Druzbacce w Podegrodziu ( 2019) w kategorii ” Muzyk” to wielkie wyróżnienie. Tym bardziej,że DRUZBACKA to najstarszy przegląd w regionie, który od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. „Założeniem programowym konkursu było i jest ratowanie ludowej tradycji muzycznej (…) z zachowaniem wszystkich tradycyjnych cech stylistycznych w muzyce, śpiewie, z pokazaniem dawnej formy indywidualnej i zespołowej gry na instrumentach a ukazanej z obowiązującym w tradycji obyczajem”. Trzebuński zespół to nie tylko dosłowne odzwierciedlenie naszych dawnych Kliszczackich tradycji ale również wysoki poziom wykonawczy.

Są zdobywcami licznych nagród i wyróznień jak m.in.:

Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki w Zakopanem ( 2018)

Konkurs Grup Kolędniczych odbywający się w ramach Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej również zakończył się sukcesem dla reprezentującej Gminę Pcim grupy kolędniczej „ Z Gwiazdą ” z Trzebuni. Tym razem kolędnicy stali się posiadaczami Złotej Rozety Góralskiej. Konkurs odbył się  w dniach  14-16 luty 2019 r., była to już 47 edycja Góralskiego Karnawału corocznie organizowanego przez Bukowiańskie Centrum Kultury. Grupa z Trzebuni pod kierownictwem Andrzeja Oskwarka znalazła się podczas konkursu w gronie trzynastu równorzędnych pierwszych miejsc na 49  grup kolędniczych z województw: małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego i śląskiego.

Podczas 49. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu kapela zajęła III miejsce w kategorii KAPELE.  Sukces naszej kapeli reprezentującej górali kliszczackich oraz gminę Pcim cieszy tym bardziej, że znaleźli się w gronie laureatów spośród 23 występujących w tej kategorii.

Od roku 2019 kapela jest członkiem Związku Podhalan Górali Kliszczackich oddział w Trzebuni, którego Prezesem jest założyciel zespołu Trzebuńskie Kliszczaki Andrzej Oskwarek.