KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W TRZEBUNI

Koło Gospodyń Wiejskich w Trzebuni powstało w 2008r. Od samego początku swej działalności bardzo aktywnie uczestniczymy w życiu naszej społeczności lokalnej. Każda z gospodyń posiada swój specyficzny temperament, doświadczenie, pasje, aktywność życiową wrażliwość na drugiego człowieka, oraz zdolność twórczego działania. Jedna świetnie piecze ciasta inna gotuje, jeszcze inna robi pięknie na szydełku, haftuje, szyje lub robi kwiaty bibułkowe, pięknie opowiada lub śpiewa. Koło zajmuje się zarówno rękodziełem artystycznym jak i potrawami typowymi dla regionu kliszczackiego. Robi również pyszne, lecznicze nalewki. Swoje zdolności prezentuje na terenie całego województwa małopolskiego, gdzie zdobywa nagrody i wyróżnienia. Na uwagę zasługuje:

• Zajęcie III miejsce X Powiatowym Konkursie „Obrzędy, obyczaje i tradycje wigilijne Ziemi Myślenickiej” w roku 2012 ( artykuł w załączeniu )
  • zajęcie III miejsca w 2015 roku na Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich – Jabłonka 2015
  • Bardzo mocno zaangażowane jest również w kultywowanie tradycji czego dowodem jest cykl spotkań organizowanych w szkołach na terenie gminy Pcim jak np. coroczne kolędowanie w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebuni. Celem występów jest kultywowanie i zachowanie lokalnych tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Wspólne śpiewanie z Kantyczek. Oprócz wspólnego kolędowania dzieci uczestniczą w zajęciach warsztatowych „ Światy z opłatka” – prowadzonych przez KGW Trzebunia.